Materiały Kalisz

W świecie materiały Kalisz

Najczęściej zadawane pytania w pracowniach krawieckich to te dotyczące kwestii materiały Kalisz i tkanin. Zwykle dosyć trudno na nie odpowiedzieć, gdyż różne materiały są odpowiednie do uszycia różnych ubrań. Poniższy krótki przewodnik przygotowany wraz z krawcową z pewnością ułatwi niejednej osobie poruszanie się po świecie tkanin.

Na samym początku warto zaznaczyć, że wyróżniamy trzy kategorie. Pierwsza z nich to materiały naturalne. Produkowane z naturalnych surowców. Są miękkie, przewiewne i nie powodują podrażnień i uczuleń. Za to znacznie łatwiej się gniotą. Należą do nich m.in. jedwab, bawełna, len, wełna. Z kolei materiały sztuczne to te wytwarzane z naturalnych substancji, które zostały przetworzone chemicznie np. wiskoza. Materiały syntetyczne powstają tylko ze sztucznych, niewystępujących naturalnie składników. Są wytrzymałe i zwykle nie wymagają prasowania. Należy do nich m.in. nylon, poliester.

Sprawdź co możemy dla ciebie uszyć: Moda Codzienna – Pracownia Krawiecka Emilia Kalisz (krawcowa.kalisz.pl)

Krótka charakterystyka wybranych materiałów

Poliester – Włókno syntetyczne. Posiada niską chłonność wilgoci, przez co szybko wysycha. Jest lekki, nie gniecie się i łatwo się pierze. Nie przepuszcza powietrza.

Bawełna – Naturalne włókno pochodzenia roślinnego. Miękka w dotyku, znakomicie wchłania wilgoć. Powstaje z niej m.in. dżins, sztruks i aksamit.

Wełna – Pozyskuje się ją z sierści owiec, lam, a nawet wielbłądów. Jest bardzo przewiewna, ogrzewająca i pochłania wilgoć. Bardzo przyjemna w dotyku.

Wiskoza – Materiał pozyskiwany z naturalnych włókien celulozy, przetworzony chemicznie. Miękki, gładki, dobrze chłonie wilgoć, ładnie układa się na ciele.

Len – Włókno o pochodzeniu roślinnym. Odporne na wysokie temperatury. Idealne na upały, ponieważ jest bardzo przewiewne i dobrze chłonie wilgoć. Niestety ten materiał mocno się gniecie i jest dosyć trudny w prasowaniu.

Elastan – Włókno syntetyczne, często nazywane lycrą. Zwykle łączony z innymi tkaninami. Przyczynia się do tego, że tkanina się nie odkształca i ładnie przylega do ciała.

Jedwab – Naturalne włókno pozyskiwane z kokonów jedwabników. Tkaniny te są gładkie, śliskie, zwiewne i miękkie. Mocno się gniecie i jest trudny w prasowaniu.

Oczywiście rodzajów materiałów jest znacznie więcej. Bardzo często są one łączone w różne kombinacje. Z pewnością poruszanie się w świecie tkanin może przysporzyć wiele problemów, jednak warto wówczas poprosić o pomoc dobrą krawcową.

Poczytaj o historii krawiectwa: Historia krawiectwa | Latarnik Kaliski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *