Sukienka komunijna czy alba?

Sukienka komunijna

Sukienka komunijna czy alba?

Maj coraz bliżej, więc nieubłaganie nadchodzi sezon komunijny a z nim sukienka komunijna! Zanim jednak przyjdzie czas na same uroczystości, wcześniej należy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego stroju dla dziecka. O tym, czy dzieci będą przyjmować pierwszą komunię świętą w sukienkach i garniturach czy jednak w albach, najczęściej decydują wszyscy rodzice razem podczas spotkań organizacyjnych. Jakie są plusy i minusy takich strojów?

Co wybrać do pierwszej komunii świętej?

Decydując się na alby, wybieramy tym samym opcję, w której wszystkie dzieci będą wyglądać prawie tak samo. Dla jednych będzie to minus, jednak znajdą się i tacy, którym takie rozwiązanie będzie się bardzo podobać. Jednakowe stroje, sprawiają bowiem, że żadne dziecko swoim skromniejszym ubraniem nie będzie czuło się wyróżnione w negatywny sposób. Co więcej, unikamy również robienia z religijnego wydarzenia ewentualnej rewii mody. Z drugiej strony często alby pociągają za sobą dodatkowy koszt, gdyż zazwyczaj wymagają one przygotowania dodatkowego stroju na przebranie po uroczystości w kościele. Samą albę trudniej później wykorzystać, gdyż nie za bardzo da się ją przerobić. Ponadto zwykle pracownie krawieckie szyją alby według określonej formy dla konkretnej grupy dzieci, dlatego też pojedyncze alby bardzo trudno sprzedać. Tym bardziej że w każdej parafii mogą one wyglądać trochę inaczej.

Sukienka komunijna a garniturek

Z kolei wybór sukienek komunijnych i garniturków pozwala wykorzystać ten sam strój zarówno na część uroczystości kościelnych, jak i podczas późniejszego przyjęcia. Garniturek w całości lub tylko jakieś jego elementy z pewnością będzie noszony przy innych okazjach. Co więcej, łatwiej jest też przerobić sukienkę tak, aby można było ją, chociaż częściowo wykorzystać po majowych uroczystościach. Warto wspomnieć, że zarówno garnitury, jak i sukienki komunijne zdecydowanie łatwiej sprzedać innym, gdyż rezygnując z wyboru alb, mamy zupełną dowolność przy wyborze strojów komunijnych. Ponadto, wybór stroju komunijnego dla dziewczynki jest stosunkowo prosty gdyż nie ubierzemy jej w garniturek.

Niestety wybór sukienek i garniturków niesie ze sobą ryzyko, że z wydarzenia o charakterze religijno-duchowym może zrobić się swego rodzaju rewia mody. Jako rodzice dobrze jest zadbać, aby strój dziecka był skromny i nieprzesadzony. W przypadku dziewczynek warto jest zachować umiar i wybrać sukienkę prostą, dziewczęcą zamiast kreacji przypominającej mniejszą wersję sukni ślubnej. Trzeba ponadto wybrać sukienkę tak aby nie przeszkadzała dziecku w noszeniu koszyka.

Obecnie rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz zarówno alb, jak i sukienek oraz garniturków komunijnych. Obydwie wersje strojów mogą prezentować się bardzo ładnie i elegancko. Nie ważne, na co się ostatecznie zdecydujemy, w obu przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których zostaną uszyte stroje. Najlepiej, by były to tkaniny niepodatne na gniecenie się. Dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i właśnie taki materiał będzie naszym sprzymierzeńcem.

Dobrze jest również, gdy będą to cieńsze tkaniny, odpowiednie do ciepłej majowej pogody. Jeżeli nie znamy się na materiałach, świetnym pomysłem będzie wybranie pracowni krawieckiej. W przeciwieństwie do sklepu tutaj mamy wpływ na cały proces tworzenia ubrania, więc również na wybór tkanin. Profesjonalna i doświadczona krawcowa pomoże wybrać je tak, aby idealnie nadawały się na stroje komunijne dzieci. Co więcej, zostanie uszyta taka kreacja, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. W ofercie wielu krawcowych znajdują się wysokiej jakości sukienki komunijne.

Sukienki komunijne muszą służyć dziecku!

Pamiętać jednak trzeba, żeby sukienka, garniturek czy alba były takie, by podobały się i były wygodne dla dzieci. To w końcu ich ważne święto i tego dnia powinny czuć się nie tylko swobodnie, ale również wyjątkowo pięknie.

Poczytaj też o historii krawiectwa: Historia krawiectwa | Latarnik Kaliski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *