Strój, który obecnie niemal zawsze znajduje się w walizce osoby udającej się na wakacje, powstał stosunkowo późno. O damskiej jego wersji można mówić dopiero od XIX wieku. Wówczas nadmorskie kąpiele zaczęły nabierać charakteru bardziej rekreacyjnego. Wcześniej traktowano je jako środek leczniczy. Przez większą część historii ludzkość kąpała się nago.
Od kiedy są popularne stroje kąpielowe?
W XVII kąpiele w ciepłych źródłach zażywano w lnianych ubraniach. Dla kobiet były to koszule, a dla mężczyzn kalesony i kitle z długim rękawem. Przede wszystkim miały one na celu okrycie ciała przed wzrokiem postronnych, dlatego nie poświęcano zbyt wiele uwagi jego wyglądowi.
Potrzeba wynalezieni uniwersalnych strojów, dobrych do kąpieli w morzu pojawiła się dopiero w XIX wieku. Był to czas, kiedy odpoczynek nad wodą stawał się coraz bardziej popularny. Zaczęto dostrzegać rekreacyjny wymiar pływania i spędzania czasu w wodzie. Pierwsze damskie kostiumy przypominały niemal balowe suknie. Do ich elementów zaliczały się suknia z rękawami sięgająca łydek, a w późniejszym czasie kolan, pantalonów oraz pończoch. Pod spodem natomiast noszono gorset. Stopy były chronione przez specjalne obuwie ze wstążką zawiązywaną wokół łydki. Takie ubrania były zazwyczaj wykonane w ciemnych kolorach, czasem ożywiane kontrastującymi wstawkami czy innymi elementami jak np. marynarski kołnierz. Oczywiście to nadal nie była pełna stylizacja. Zwieńczeniem tego jakże skromnego stroju było nakrycie głowy w postaci czepku, turbanu bądź kapelusza. W miarę upływu czasu kobiece stroje kąpielowe odsłaniały coraz więcej ciała. Skrócono spódnice, pantalony i rękawy. Zaczęto również eksponować dekolt.
W połowie wieku XIX ukształtował się także męski kostium. Jednoczęściowy ubiór, stanowiący połączenie podkoszulka z krótkimi rękawami z sięgającymi kolan kalesonami. Taki kostium, z niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów i skróceniu nogawek, był używany aż do lat 30. XX wieku. Aby uniknąć skojarzenia z bielizną, często miały one ciemne kolory, choć popularnym wzorem były także poziome pasy. Strój męski występował także w wersji dwuczęściowej; składał wówczas się z obcisłej, krótkiej tuniki oraz spodenek
Tuż po I wojnie światowej stroje kąpielowe ulegały odważniejszym przemianom. Zaczęto odsłaniać coraz więcej ciała. Kostiumy były bardziej dopasowane, tak, aby, jak najlepiej podkreślać sylwetkę zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.