Tradycje ślubne w różnych kulturach

Miłość między dwojgiem ludzi niezależnie od miejsca jest taka sama. Odmiennie za to prezentują się zwyczaje związane ze ślubem i weselem.  Oto kilka ciekawostek z różnych stron świata:

Ślub w tradycji marokańskiej trwa zwykle od czterech do siedmiu dni. Przyszła panna młoda w dniu ceremonii bierze kąpiel w mleku, a następnie za pomocą henny przyozdabia się jej dłonie i stopy różnymi roślinnymi motywami. Henną namaszcza się także dłonie gości weselnych. Sam damski strój weselny jest bardzo bogaty. Oprócz szykownej sukni ślubnej i wcześniej wspomnianych malunków na ciele, zakłada także dużą ilość biżuterii oraz zdobione nakrycie głowy. Ciekawą tradycją jest także to, że przed wejściem do swojego nowego domu, musi ona obejść go trzykrotnie dookoła.

Interesującą Tradycją w kulturze południowoafrykańskiej jest przybycie pary młodej wraz z gośćmi w specjalnej procesji do kościoła. Tam po złożeniu przysięgi i wymianie obrączkami, zapala się świece na znak jedności.  Istotną rolę stanowi dwanaście symboli życia: wino, pszenica, pieprz, sól, gorzkie zioła, woda, garnek i łyżka, miotła, miód, włócznia, tarcza, kopia Biblii (lub Koranu). Odzwierciedlają one różne aspekty miłości dwojga ludzi. Na końcu uroczystości rodzice państwa młodych przenoszą ze swoich domów ogień i zanoszą do mieszkania świeżo poślubionych. Symbolizuje to żar miłości  i błogosławieństwo z ich strony.

Podczas typowego, meksykańskiego ślubu w momencie składania przysięgi, para młoda zostaje opleciona białą wstążką lub różańcem na znak jedności, połączenia. Podczas zaślubin mężczyzna ofiaruje kobiecie trzynaście złotych monet, który są symbolem jego oddania dla niej. Po wyjściu  z kościoła nowożeńcy zostają obsypani czerwonymi koralikami. Mają one im przynieść szczęście  i pomyślność. Z kolei przy pierwszym tańcu, goście weselni otaczają parę i tworzą kształt serca.

W Anglii za ciekawą tradycję można uznać sypanie kwiatów przez małe dziewczynki, po których później stąpa para młoda w drodze do ołtarza. Ma to przynieść powodzenie w życiu i to, aby ich wspólna droga była lekka, przyjemna oraz wolna od trosk i zmartwień. Co ciekawe w rąbek sukni ślubnej zaszywana jest podkowa, mająca przynieść szczęście. Angielskie śluby są stosunkowo krótkie i nie trwają więcej niż jeden dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *